Başlarken

Değerli meslektaşlarım,

Prof. Dr. N. Reha TandoğanKalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneğinin 3. Dönem Yönetim Kurulu olarak büyük bir heyecan ile çalışmalarımıza başladık. Her yıl yaptığı aktiviteler, düzenlediği kurs ve toplantılar ve bilimsel yayınlar ile güçlenen ve gelişen derneğimiz, alanında en önemli bilimsel kuruluşlardan birisi haline gelmiştir. Önceki yönetim kurullarımızın özverili çalışmaları sayesinde ulaştığımız bu seviyeyi daha yukarıya taşımak en önemli hedefimizdir.

Bu dönemde, geçen yıl Kıbrıs’ta kurucu başkanımız Sayın Dr. Asım Kayaalp’in başkanlığında başarıyla düzenlediğimiz Kalça Ekleminde Artoskopiden Artroplastiye Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu’nun ikincisini yine Kıbrıs’ta yapmayı planlıyoruz. Üst düzey bilimsel programı ve ülkemizin kalça cerrahisi ile ilgilenen en üst düzeydeki eğiticileri bir araya getirmesi sayesinde çok ilgi gören bu toplantıyı bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz. Eklem koruyucu cerrahiden revizyon kalça artroplastisine kadar geniş bir yelpazede kalça eklemi hastalıklarında tedavi seçeneklerini tartıştığımız programımızı, “workshop” uygulamaları ile çeşitlendirerek güncelleyeceğiz.

Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere, ülkemizin farklı şehirlerinde bölgesel toplantılar düzenleyerek meslektaşlarımız ile buluşacak ve deneyimlerimizi paylaşacağız.

Derneğimizin en önemli özelliklerinden birisi, çeşitli disiplinlerden kalça eklemi hastalıkları ile ilgilenen sağlık profesyonellerini bir araya getirmesidir. Ortopedi uzmanlarının yanında radyolog, spor hekimi, fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapistlerin birlikte çalışarak bilimsel üretim yapması derneğimizin temel çalışma prensiplerinden birisidir. Bu dönem ilk kez yönetim kurulu üyeliğine seçilen Prof. Fzt. Dr. Filiz Can’ın katılımı ile fizyoterapi camiası ile ilişkilerimizi geliştirmek ortak çalışmalar yapmak bu dönemdeki hedeflerimizden birisi olacaktır.

Uluslararası alanda ilişkilerimizi geliştirme konusundaki faaliyetlerimiz devam edecektir. Derneğimiz ile çalışma alanı örtüşen International Society of Hip Arthroscopy başta olmak üzere, diğer eklem koruyucu cerrahi ile ilgilenen dernekler ile birlikte çalışmalar yapmak ve ülkemizin uluslararası arena da temsili sağlamak konularında gerekenleri yapacağız.

Ülkemizdeki diğer ortopedi dernekleri ile yakın ve sıcak ilişkilerimizi devam ettireceğiz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi çeşitli toplantı ve kongrelere bilimsel destek vermek dışında, kalıcı eserler üretme konusundaki faaliyetlerimiz devam etmeyi planlıyoruz. Geçen dönem, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) dergisinin bir sayısını, önceki başkanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın editörlüğünde hazırlamıştık. Bu güzel eserin ortaya çıkması için katkıda bulunan bütün yazarlara teşekkürü borç bilirim. Basılı eser konusundaki faaliyetlerimiz aynı heyecan ve şevk ile devam edecek.

Kuruluşundan bu yana geçen 4 yıl içinde hızlı bir şekilde gelişen ve dinamik yapısını her geçen gün güçlendiren derneğimiz, üyelerinin varlığı ve katkıları ile ilerleyebilir. Kalça cerrahisine ilgi duyan bütün meslektaşlarımızı derneğimize üye olmaya ve faaliyetlerine katılmaya davet ediyorum.

Saygılarımla,

Prof. Dr. N. Reha Tandoğan
Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği Başkanı

 
Buradasınız: Ana Sayfa Başlarken